24 Haziran seçimlerinde HDP’den İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı olan Enver Dursun, HDP’den Esenyurt Belediye Başkan Aday Adayı oldu. Bugün HDP İlçe Örgütü’ne giden Dursun, başvuru dosyasını HDP İlçe Eşbaşkanları Edip Karçık ve Ayfer Yılmaz’a teslim etti.

Burada yaptığı konuşmada, Esenyurt’ta uygulamayı düşündüğü yönetim anlayışından örnekler veren Enver Dursun, HDP belediyelerindeki katılımcı, şeffaf ve çoğulcu belediyecilik anlayışını Esenyurt’a hakim kılmak istediğini söyledi.

Doğu ve Güneydoğu’daki Demokratik Bölgeler Partisi ve Halkların Demokratik Partisi’ne ait 102 belediyenin 94 tanesine kayyum atandığını, 93 tane de eş belediye başkanının hapiste tutulduğuna dikkat çeken Dursun, “Bunu AKP zihniyeti neden yaptı? Oradaki belediyelere baktığınızda hiçbirinde yolsuzluk yok, hırsızlık yok, ihaleye fesat karıştırmak yok, belediyeye ait sağlık alanları, eğitim alanları ve sosyal donatı alanlarının hiçbirisi satılmamıştır, imarıyla, dokusuyla oynanılmamıştır. Dolayısıyla buralarda bir şey elde edemeyince, bu dürüst belediyecilik anlayışının bu rol model belediyeciliğin batıya da sirayet edebileceği endişesi ve kaygısıyla belediyelerimize el koydular.

“ÇÜNKÜ ONLAR RANTTAN BESLENİYOR”

Bunu niye yapıyorlar? Çünkü onlar ranttan besleniyorlar, hırsızlıktan, yolsuzluktan besleniyorlar, ihaleye fesat karıştırmaktan besleniyorlar. Türkiye’de AKP döneminde 210 kez ihale yasası değiştirilmiştir. Neden yapılıyor bu değişiklikler? Her ihaleyi kendine özgü bir biçimde yandaşına peşkeş çekmek maksadı ile. Bir ihalenin fiziki yapısı uygun değilse yeni bir ihale yasası çıkartarak o şekilde veriyor ihaleyi” şeklinde konuştu.

“HALK YÖNETİMDE OLMAK ZORUNDADIR”

“İnşallah partimiz bize görev verirse ve Esenyurt halkı da bizi onaylarsa, bu görevi, bu sorumluluğu verirse doğuda ve güneydoğuda sergilenen örnek belediyecilik anlayışını Esenyurt’tan başlatarak birçok ilçemize ve ilimize yayabiliriz.” Diyen Dursun, daha sonra şunları söyledi: “Halk yönetimde olmak zorundadır. Burada AKP zihniyetinde nasıl bir anlayış var? Parayı bütçeyi halk oluşturur bireyler karar verir. İşte Esenyurt’taki talanlar hepimizin malumudur, burada binlerle ifade edilen konut mağduru var ise bu AKP zihniyetinin yolsuzluk, hırsızlık ve rant üzerine kurduğu belediyecilik anlayışından geliyor.

“HALKI YÖNETİME DAHİL EDECEĞİZ”

Bizim anlayışımız tam tersi olacak, sokakla yönetmeye başlayacağız. Bunu kimlerle yapacağız? Sivil toplum örgütleri ile, mesleki kurumlar ile, mühendislik odaları ile, akademik kurumlarla, şehir plancıları ile kısaca toplumun tüm katmanlarını yönetime katan bir anlayışı benimseyeceğiz. Mahalle komisyonları, kadın meclisleri, gençlik meclisleri oluşturarak, bütün halkı yönetime dahil ederek Esenyurt’u doğru bir modelle yöneteceğiz. Bu modellerin örnekleri Diyarbakır’da, Mardin’de uygulanmıştır, merak edenler araştırdığında görecektir. Bizim Esenyurt’taki belediyecilik anlayışımız da bu anlayış olacak. İnşallah partimiz görev verirse bu felsefe ile, bu bakış açısı ile bu sorumluluğu en iyi şekilde icra edeceğimize inancım tamdır. Esenyurt halkı da destek verirse kurduğumuz hayalleri ve biriktirdiğimiz özlemleri hep birlikte hayata geçirebiliriz.”

“DURSUN’UN BAŞVURUSUNU OLUMLU BULUYORUZ”

Enver Dursun’un ardından kısa bir değerlendirme yapan HDP Esenyurt İlçe Eşbaşkanları Edip Karçık ve Ayfer Yılmaz, başarı dileğinde bulundular. Eşbaşkanlardan Edip Karçık, “Enver Dursun arkadaşımızın başvurusunu olumlu buluyoruz, birlikte çalışırsak Esenyurt için faydalı işler yapacağımıza inanıyoruz. Hem partimiz adına hem de Esenyurt adına hayırlı olsun diyoruz, başarılar diliyoruz. İnşallah bu süreçte birlikte çalışırız” ifadelerini kullandı. Diğer Eşbaşkan Ayfer Yılmaz ise, “Sisteme karşı durmuş bu partide tüm engellemelere rağmen adaylığınızı koymanız bizi onore eder, bunu belirtmekte fayda var. Yolunuz ve yolumuz açık olsun diyoruz, tebrikler” şeklinde konuştu.