Daha önce Beren Saat, Can Dündar, Selahattin Demirtaş, Hülya Avşar ve Yılmaz Erdoğan’a yönelik küfürlü sosyal medya paylaşımlarıyla gündeme gelen Büyükçekmece eski Kaymakamı Hulisi Arat, Vali Yardımcısı olarak görev yaptığı Aydın’da da gündeme gelmeyi başardı. Arat, JES yapılmasına tepki gösterdikleri için Jandarmanın biber gazlı müdahalesine maruz kalan köylülere “Bir şey olmaz yaa, biber gazından ne olacak?” cevabını verdi. Arat’ın vatandaşlara yönelik üslubu ulusal basında gündem olurken sosyal medyada da tepki doğurdu.

Aydın Kızılcaköy’de jeotermal enerji santrali (JES) yapılmasına tepki gösteren köylülere TOMA gönderildi. Biber gazına rağmen alandan ayrılmayan köylüler, Aydın Vali Yardımcısı Mustafa Hulisi Arat’a müdahaleyi sordu. Gazeteci Özer Akdemir’in Twitter hesabından paylaştığı videoda, vali yardımcısı, ‘Bu biber gazını, şiddeti siz mi emrettiniz?’ diye soran kadına, ‘Bir şey olmaz ya biber gazından, ne olacak’ diye cevap verdi.

Arat, köylülere şirket tüm izinleri tamamlayıncaya kadar araziye tek bir çivi dahi çakılmayacağı sözü vermiş, “Köylülerin dile getirdiği sorunları inceleyeceğiz” demişti. Köydeki kadınlardan biri vali yardımcısına, “Ben bir askere ne zaman buradan gideceksiniz diye sordum. Asker ‘Validen ne zaman emir gelirse o zaman gideceğiz’ dedi. Bu biber gazını, şiddeti siz mi yaptırdınız” diye sordu. Vali yardımcısı bunun üzerine “Biber gazından ne olacak? Farzet ki ben yaptırdım” dedi.

Bunun üzerine aynı kadın, Vali yardımcısı Arat’a, “Biz ne yaptık, biz hakkımız, sağlığımız, toprağımız için uğraşıyoruz” diye tepki gösterdi. Köylülerden biri de Vali Yardımcısı Arat’a, “Deneyelim mi aramızda?” diye sordu. Sözleri nedeniyle sosyal medyada Arat’a tepki yağdı.

ARAT DAHA ÖNCE DE KÜFÜRLÜ PAYLAŞIMLARLA GÜNDEM OLMUŞTU

Aydın Vali Yardımcısı Mustafa Hulisi Arat’ın, Büyükçekmece Kaymakamı olduğu dönemde, kendisine ait sosyal medya hesabından Beren Saat, Can Dündar, Selahattin Demirtaş, Hülya Avşar ve Yılmaz Erdoğan gibi gazeteci, sanatçı ve siyasetçileri hedef alan ırkçı ve hakaret içeren paylaşımlarda bulunduğu ortaya çıkmıştı. Arat’ın paylaşımları, BirGün gazetesinde “Küfürbaz Kaymakam” başlığı ile haber yapılmıştı.