Nedense 31 Mart yerel seçimi öncesince Esenyurt, İstanbul’daki ağırlığının tersine çok az konuşulan ilçe oldu. Oysa ki Küçükçekmece’den sonra 600 bine yaklaşan seçmeniyle İstanbul’daki en belirleyici ikinci ilçe Esenyurt.  Siyasi partiler açısından en kritik ilçelerden biri. Yani doğru adayla Büyükşehir Belediyesi Başkanı’nın kim olacağının anahtarı da Esenyurt’ta.

Esenyurt’ta Ak Parti’nin adayı henüz belli değil. Mevcut Belediye Başkanı en iddialı ve istekli aday olarak öne çıkıyor. Ancak dışarıdan bir aday gösterilmesi ihtimali çok yüksek. Ak Parti önce eski Tarım Bakanı Diyarbakırlı Mehdi Eker’in ismini fısıldadı arkasından Kars kökenli eski Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’ın… Ama iki isim de gönülsüz olunca işler karıştı. Ali Murat Alatepe İBB’nin yaptığı ankette “Önümüzdeki seçimde kimi aday görmek istersiniz?” sorusuna verilen yüzde 15, 7 oranındaki yanıta güveniyor. Ve bunu sık sık gündeme getirmesine rağmen Ak Parti’nin karar vericilerini ikna edemiyor. Belediyenin olanaklarıyla meydana koydurttuğu koca ekrana, CHP adaylarının pankart ve afişlerini sistemli toplatmasına ve tahrip etmesine rağmen bir türlü Ak Parti elitlerinin gözüne giremiyor.

Ak Parti böyle de CHP farklı mı bi de ona bakalım…

CHP her zaman olduğu gibi erken kalkanın aday olduğu parti durumunda. Aday tanıtım toplantısında tam 9 aday kendini tanıttı ama adı geçen aday sayısı 12…

Tanıtım toplantısında adaylar kura çekerek konuşma sıralarını belirlediler. Ancak diğer bazı ilçelerdeki tanıtım toplantılarında olduğu gibi “ucuz” aday adayı numaralarına Esenyurt’ta da tanık olduk. Mesela ilk sırada konuşan adayın ardından taraftarlarının önce alkış tufanı yapmaya çalışması, arkasından salonu terk etmesi ve nedense sonra konuşan adayların “tesadüfen” mikrofonun azizliğine uğraması gibi…

Her halde CHP İlçe Başkanlığı bunları aday adaylarına sormuştur… Yani öyle umuyoruz…

Yoksulların çoğunlukta olduğu, Kürt nüfusun yoğun olduğu Esenyurt’ta adaylar nedense “beyaz Türk” gibi görünme yarışında. Yani ilçede herkes “zenci” bunlar beyaz Amerikalı… Garip fotoğraflar, fotoğraflarda anlamsız bakışlar, tanıtım konuşmalarında anlamsız, içi boş, kuru sıkı cümleler… Belli ki partilerinin alacağı 100-120 bin arasındaki oya ve daha önce parti teşkilatında yaptıkları dizayna güveniyorlar.

Ama zaman o zaman değil.  Her zamanın bir ruhu var Bu ruh da o zamanın ruhu değil. Aday adayı önce nerede yaşadığının farkında olmalı diyesi geliyor insanın…

Bir bilgi daha verip uzatmayalım sözü… CHP’nin aday adayları geçtiğimiz hafta kahvaltıda bir araya gelerek dışardan gelecek bir adaya karşı birlikte tavır almak için karar aldılar. Bu kahvaltı Esenyurt’ta karşılığı olmayan isimlerin gündeme gelmesi üzerine gerçekleşti. Ama Esenyurt’un güya kanaat önderi sayılabilecek isimleri hala olmayacak duaya “amin” demeye çalışıyorlar. Kemal Kılıçdaroğlu’na dışarıdan bazı isimleri dikte etmeye çalışıyorlar. Mesela Esenyurt’ta hiç tanınmayan, burada yaşamayan bir ismi öne çıkarmaya çalışıyorlar.  Hem de zamanında Kemal Kılıçdaroğlu aleyhine tavır alan bir ismi. Müdürü olduğu araştırma şirketinde yaptığı ankette kendini birinci çıkaracak kadar siyasi etik değerlere saygısız bir isim… Bu ortaya çıkınca Beşiktaş’a aday olamayan ismi şimdi Esenyurt’ta yamamaya çalışıyorlar. Madem o kadar “değerli” bir arkadaş o zaman neden yeniden Beşiktaş’a aday adayı olmuyor ya da Şişli’ye…  Mustafa Sarıgül’ün adamı olarak bilinen “beyaz” arkadaşın bizim “zenci mahallesi”nde işi ne anlamış değiliz.

Esenyurt’ta CHP ve HDP oylarını alacak bir aday başarılı olabilir. Bu konuda da bir cümle kuralım bari… CHP seçmenini HDP’ye yönlendirmek hiç mümkün değil. Ancak HDP seçmeninin partinin alacağı bir karara uyması daha mümkün görünüyor. HDP’nin aday adaylarının henüz gündeme gelmemesinin nedeni partinin henüz bir karar alamaması. HDP içerisinden sızan bilgilere göre, CHP’ye şu önerilecek: “Bizim belirleyeceğimiz bir aday CHP adayı olarak seçime girsin. Bizim seçmen de CHP’ye oy versin.”

Bu bir öneri olabilir ama mesele seçimi kazanmak mı, yoksa sizin partiden bile olsa ille de bizim adayımız olsun anlayışı mı? Bu kadar dar düşünmek Ak Parti’nin işine geleceği gibi, Esenyurt’taki siyaseti hala “fraksiyon tartışması” düzeyinde olduğunu da gösteriyor.

Umarız yanlışlardan vazgeçilir, Esenyurt’a hizmet edecek, hizmet etmeyi bilecek, her kesimi ikna edecek ve toparlayacak bir isim aday olur.