Avcılar’ın Vergi Rekortmeni olan başarılı işadamı Akay Tambulut, Cumhuriyet Halk Partisi’nden Avcılar Belediye Başkan Aday Adayı oldu. Tambulut, basın mensupları ile bir araya gelerek hedeflerini anlattı.

Avcılar E-5 yanyol üzerindeki Memnun Bursa İskender’de basın toplantısı düzenleyen Tambulut, çevresinden gelen talep ve teşviklerin ardından aday adayı olmaya karar verdiğini belirterek, 25 yıldır ikamet ettiği Avcılar’a faydalı olmak istediğini söyledi.

“İLK ÖNCELİĞİM KENTSEL DÖNÜŞÜM OLACAK”

Avcılar’ın deprem gerçeğiyle yaşayan bir ilçe olduğuna vurgu yapan Akay Tambulut, belediye başkanı olması halinde öncelikli olarak kentsel dönüşümü masaya yatıracağını belirtti. “Bu görev nasip olursa ilk üzerine eğileceğim mesele kentsel dönüşüm olacak” diyen Tambulut, “Kentsel dönüşüm ile emlakçısından müteahhitine, taşeronundan işçisine herkes para kazanır. İkincisi yapılar yenilenirse insanların oturduğu yapılar depreme karşı daha dayanıklı hale gelir. Üçüncü olarak da emlak fiyatları yükselir, emlak endeksi maalesef şu anda yerlerde sürünen Avcılarımızda yeni binalarla emlak fiyatları yükselmiş olacak” ifadelerini kullandı.

“TAM AZİZ NESİNLİK BİR HİKAYE”

Avcılar’ın depremden sonra planları yenilenmeyen tek ilçe olduğuna dikkat çeken Tambulut, bu durumu şu sözlerle eleştirdi: “Depremle anılan bir ilçede yaşıyoruz, depremden sonra planları yenilenmeyen yegane ilçe Avcılar! Çok enteresan bir konu, tam böyle Aziz Nesinlik bir hikaye. Depremle anılan ilçenin planları yenilenmiyor. Kendi CHP’li belediyemiz zar zor uğraşa uğraşa sadece belirli caddelerde deprem öncesi 18.50 olan emsalleri 15.50’ye düşürmüşlerdi yeniden 18.50’ye çıkarttılar, o da bazı caddeleri sadece.”

“İLÇEMİN EN ÇOK VERGİ VEREN ADAMI OLDUM BU DA BİR HİZMETTİR”

“Örgüte fazla gidip gelmediniz bu sizin için bir handikap olabilir” şeklinde bir yorumla karşılaştığını belirten Tambulut, “Ben böyle düşünmüyorum. Gençlik dönemimde gençlik kollarında görev aldım sonra uzak kaldım ama kendime bir yol çizdim; işadamı olarak ilerlemek istiyorum dedim, eğitimimi belli bir seviyeye yükseltebilmek için üniversite okudum, yüksek lisans yaptım sonrasında da ilçemin en çok vergi veren adamı oldum, dolayısıyla bu bir hizmettir. Kendi adıma doğru adam olduğumu düşünüyorum, yaptığım şeyler ortada, alnımda en ufak bir leke yok, şaibe yok, en önemlisi hayatım boyunca hiçbir kamu kurumu ile işim olmamıştır, hiçbir belediyeden ihale almadım, ne bir resmi daireden, ne bir belediyeden ne de bir askeri kurumdan hiçbir iş almadım. Hiçbir resmi kurumdan iş almamakla birlikte yaptığım projelerin hiçbirinde plan tadilatı, bana özel bir uygulama olmamıştır” şeklinde konuştu.

AVCILAR’IN EN ÖNEMLİ ÜÇ SORUNU

Tambulut, gazeteci Arif Gündoğdu’nun yönelttiği “Sizce Avcılar’ın en önemli üç sorunu nedir?” şeklindeki soruyu da şöyle yanıtladı: “Deprem ve Kentsel Dönüşüm’ü tek madde olarak söylüyorum. Kimsenin moralini bozmak istemiyorum ama depremi unuttuk, kimse deprem filan konuşmuyor. Şunu demiyorum; sürekli deprem konuşalım insanlar karamsar hale gelsin demiyorum ama insanların moralini bozmadan, motivasyonlarını düşürmeden deprem gerçeğini onlara unutturmamamız lazım. Deprem anında insanların pratik olarak neler yapması gerektiğini hep hafızalarda tutmamız lazım. Kentsel Dönüşüm ve Deprem gerçeğini çok önemsiyorum. İkincisi benim hayatımı en çok ne etkiliyor derseniz Küçükçekmece ve Avcılar arasındaki trafik etkiliyor. Ne zaman gelsem Beşyol Avcılar arasında trafikle karşılaşıyorum, ikinci olarak çözeceğim problem bu olacak. Teknik hatalar var ve o teknik hatalardan dolayı insanlar yarım saat boş boş o yolda bekliyor. Üçüncü konu sanatsal ve sportif faaliyetler konusundaki eksiklikler. İnsanların çocuklarıyla mutlu şekilde yaşamalarını istiyorum. Bir babanın çocuğunu alıp bir tenis kortunda, bir basketbol sahasında, bir mini futbol sahasında, bir kapalı yüzme havuzunda vakit geçirebilmesi, spor yapabilmesi lazım. İçerisinde sineması, tiyatrosu olması lazım. Durumu olmayan yaşlı insanlar için bir korunma evinin işler hale getirilmesi lazım. Ve yine ekonomik durumu müsait olmayan ve çalışmak zorunda olan insanlar var, ücretsiz veya cüzi ücretlerle kreş meselesini çözmek gerekiyor.”

AKAY TAMBULUT KİMDİR?

1993 ve 1996 yılları arasında SHP-CHP Avcılar İlçesi Gençlik Kolları bünyesinde görev yaptım. Lisans eğitimimi İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Fakültesinde tamamladım.

Daha sonra İstanbul ve Marmara Üniversitelerinde Ekonometri ve İşletme üzerine lisansüstü düzeyde eğitim aldım.

2003 yılında İstanbul Avcılar ilçesinde inşaatlar yapmaya başladım.İlçemde bir çok bina inşa ettim.

2003 yılından itibaren ve bugüne kadar, İlçemin mimari yapısını değiştiren, güzel eserlere ve modern projelere imza attım. İlçemin mimari gelişimine olumlu yönde katkı sağladığımı düşünüyorum.

2016-2017 vergi döneminde şirketim, Avcılar ilçesinde en fazla vergi ödeyerek, vergi rekortmeni oldu.

Bununla da yetinmeyip İstanbul ili genelinde inşaat sektörü sıralamasında 9. sırada yer aldı. Bu başarıyı tamamen kendi öz sermayem ve kendi projelerimle sağladım.  Ticaret hayatım boyunca kamu sektörü ve resmi kurumlarda iş ve ticaret yapmadım. Şahsım ve şirketimin alnı açık ve başı diktir.

Üzerimde en ufak bir leke ve şaibe olmadığı gibi, bundan sonra da olmasına müsaade etmeyeceğim Yoğun bir çalışma temposu sonrasında, iş hayatımı sonlandırmayı, kendime ve aileme daha çok zaman ayırmayı düşündüğüm, farklı planlarının olduğu bu dönemde, çevremde bulunan ve hemen-hemen her parti mensubu dostlarımın ısrarı üzerine, sahip olduğum tecrübe, bilgi ve birikimi partim, ilçem ve ülkem için kullanma fikrim doğdu.

İş ve sosyal hayatımda sağladığım başarıyı,  siyasi hayata taşımak, ilçemi derleyiptoparlamak, yeni projeler geliştirip-uygulamak düşüncesi beni heyecanlandırdı ve bu şekilde mutlu olacağımı hissettim. 1974 yılı Kars doğumluyum. Evliyim, Mustafa Kemal ve Ata isimli iki erkek çocuk sahibiyim. Düzenli bir iş ve aile hayatım vardır.

Eşim Selanik göçmeni ve Avcılar da tanınan bir aileye mensuptur. Ailecek Atatürk ve Vatan sevdalısı olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Siyasi kimliğimin ön planda olmaması, ilçemde eserleriyle tanınan, sevilen ve sayılan bir işadamı olmam nedeniyle; partili partisiz herkesimden destek alacağımdan  eminim.

Yukarıda izah ettiğim gibi, başım dik, alnım açıktır. Yönetim, organizasyon, işletme, finans, şehircilik ve imar bilgilerimin; farklı üniversitelerde aldığım Lisansüstü eğitimle edindiğim geniş teorik bilgim ve başarılarla dolu iş hayatımdan dolayı, üst düzeyde olduğunun bilincindeyim.  Tek amacım, geliştirip-uygulayacağım projelerle, İstanbul ve hatta Ülkemde örnek olacak belediyecilik uygulaması yapmak, partime ve ilçeme layık bir Belediye Başkanı olmaktır.