Bahçeşehir Süzer Bulvarı üzerine bugün üzerinde Anadolu Gençlik Derneği’nin logosu bulanan “Ateşle Oynama Müslüman Noel Kutlamaz” yazılı pankart asıldı. Vatandaşların tepkisini çeken pankart polis tarafından toplanırken Bahçeşehirliler Derneği (BADER), basın açıklaması yaparak AGD’yi kınadı.

Pankartın asıldığı yerde bir araya gelen BADER Başkanı Uğur Barış Karabulut ve dernek üyeleri, 2017’nin yılbaşı gecesinde yaşanan Reina Katliamı’nı hatırlatarak pankartın alkollü restaurantlara yakın bir mesafeye asılmasının ürkütücü olduğunu ifade ettiler.

BADER Başkanı Karabulut’un okuduğu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“30.12.2018 (Cumartesi) günü Bahçeşehirli komşularımız Bahçeşehir’in en yoğun caddesi SÜZER BULVARI’nda Büyük Puntolarla “ATEŞLE OYNAMA” hemen altında da küçük puntolarla “Müslüman Noel Kutlamaz” yazılı afiş asıldığını belirtmişler ve bu afişin Bahçeşehir’e asılmış olmasının bilinçli bir tercih olduğunu, bu tür afişlerin ve yazı dilinin kışkırtıcı, ürkütücü olduğunu belirtmişlerdir. Bölge halkımızın bu duyarlılığına üzülerek bizlerde katılıyoruz. Bu afişin Bahçeşehir’de çok yoğun araç geçişinin yaşandığı bir noktaya asılması ve bu afişe 100-150 metre mesafede alkollü restoranlar olması dikkat çekicidir. Ülkemizde ne yazık ki siyasetin dili ayrıştırma, ötekileştirme, kutuplaştırma ve sonrasında da bu bölünmeleri siyasi birlikteliğine dönüştürmeye endeksli yürütülmektedir. Halkımız siyasi zihniyetlerin bu politikaları ile özelikle son 10 yıldır belirgin bir şekilde ayrışmıştır. Bırakın sokaktaki vatandaşların ayrışmasını, komşusu komşusundan hatta hatta akrabalar akrabalarından bu siyasi kutuplaşma nedeniyle tartışmakta, bağları koparmaktadır. 

Bu ülke bu ülkede nefes alan, bu ülkenin aydınlık geleceğine gönül bağı ile bağlı, en doğusundan en batısına en kuzeyinden en güneyine 81 milyon yurttaşı ile tek vücuttur.

Bu duyguya, bu birlikteliğe, siyasi amaçlarla gölge düşürmeye çalışanlara topyekün fırsat vermemeliyiz. Unutmayalım ki kutuplaştırıcı, kavgadan yana dili kendi istikballeri için tercih edenler asla ülkemizin aydınlık geleceği, çocuklarımızın güvenli bir ülkede yaşaması adına bunu yapmamaktadır. Hatta, hatta ve ne yazık ki, ibretle, bu dili kullananların, ülkemizde yaşanan kaos ortamına, cinayetlere, terör eylemlerine dolaylıda olsa yön verdiğini görüyoruz. Dış mihrakları dışarıda değil önce içimizde, bizi bize kırdırmaya çalışanları tespit ederek bulabiliriz. Ülkemiz tahriklerle nice ülke insanını toprağa vermiştir. 39 vatandaşımızın katledildiği REİNA TERÖR saldırısı daha dün gibidir. İnsanlar işsiz, umutsuz ve çaresizken ne yazık ki terör örgütlerinin pençesine düşmektedir. Bu katliamı gerçekleştiren kişinin davası halen sürmektedir. Bu olayın arkasında gerçekte ne olduğu aydınlanamamıştır. lİnançlarımız, atalarımız, milli bayramlarımız, milli değerlerimiz, milli kahramanlarımız, örf adet ve geleneklerimiz üzerinden ayrıştırıcı iletişimi tercih edenler her kim ya da kurum olursa olsun, asla memleketimizin faydasına değildir. Bu bağlamda “ATEŞLE OYNAMA” afişini Bahçeşehir’in göbeğinde Süzer Bulvarında tüm araçların görüş mesafesi olan noktaya asan AGD (ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ), astıranları, göz yumanları KINIYORUZ! 

Kınamakla kalmıyoruz olay tespiti için emniyetin durumu kayıt altına alması adına arkadaşlarımız müdahale ettiler. Video ve fotoğrafla gerekli tespitler yapıldı. Afişte kullanılan dil, sloganın vurgusu, afişin asıldığı yerin tercihi ve semti düşünüldüğünde, toplumu tedirgin etmekten dolayı anayasal bir suç işlenmiştir. Bu konuda bölge halkımız adına yasal haklarımızın takipçisi olacağız.