Emektar Daktilo Dergisi okurları, Esenyurt Meydanında 12 Ocak Cumartesi günü, baskıya ve sansüre dikkat çekmek amacıyla bir mizansen gerçekleştirdi.

Önündeki tuvalinde tek bir fırça darbesi olan, elleri kelepçeli bir ressam ile ağzı siyah bantlarla kapatılmış haber spikerinin canlandırıldığı mizansenle, gündeme dair eleştirel açıklamalar yapan sanatçıların karşılaştığı baskıları ve o baskıları aktarmak isteyen habercilerin düştüğü duruma dikkat çekildi. Mizansende Bertolt Brecht’in “Karanlık Zamanlarda” adlı şiiri de okundu.

“SANSÜRE, BASKIYA KARŞI BOYUN EĞMEYECEĞİZ!”

Mizansenin ardından “Sanata, sanatçıya ve basına yönelik baskılara boyun eğmiyoruz!” başlığıyla yapılan açıklamada ise: “Yıllardır baskı ve sansür politikaları ile yok edilmeye çalışılan özgür sanata yönelik saldırılar bu süreçte giderek artmış, pervasızlaşmıştır. Tiyatroların resmi olarak yasaklanması ya da gayri resmi bir biçimde salonların tehditle-korkutmayla oyunları iptal etmeye zorlanması ve demokrat müzisyenlerin konserlerinin yasaklanması artık sıradan bir hale gelmiştir. Basının da bu baskıdan nasibini alması sonucunda artık yasaklar bile duyulmamaktadır. Sanatçı ve aydınların büyük bölümünün de bu durum karşısında sessizliğini koruması, konumlarının sorgulanması gerektiğini bizlere göstermektedir. Bizler genç yazar, müzisyen ve kültür emekçileri olarak giderek karanlığa boğulan kültür ve sanat dünyasının içinde kalmayı kabul etmiyoruz. Özgür basına pranga vurulmasına karşı çıkıyor, sanatı, kültürü ve haberleri sokağa taşıyoruz. Sansüre, baskıya karşı boyun eğmeyeceğiz!” denildi.