AK Parti Esenyurt Belediye Başkan Aday Adayı Azmi Ekinci, AK Parti Esenyurt İlçe Başkanı Yasir Çelik’in 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle düzenlediği toplantıda ilk kez bölgede görev yapan gazetecilerle bir araya geldi.

Aşık Veysel Mahallesi’ndeki Hasırlı Konya Mutfağı’nda bu sabah düzenlenen toplantıya Azmi Ekinci ve Yasir Çelik’in yanı sıra Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe ve çok sayıda basın mensubu katıldı. Esenyurt kamuoyunun yeni yeni tanımaya başladığı Belediye Başkan Adayı Azmi Ekinci, toplantıda gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Esenyurt’ta aday olmayı kendisinin talep etmediğini bizzat Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine adaylaştığını belirten Ekinci, “Bizde görev istenmez görev verilir” dedi.

Esenyurt’taki il derneklerinin “İlçe dışından aday istemiyoruz” şeklindeki açıklamasına ilişkin de konuşan Ekinci, derneklerin açıklamalarının halkı bağlamadığını ifade etti. “Biz halkın içinden geliyoruz kimin ne olduğunu, kimin boyunun kaç olduğunu, kimin ağırlığının ne olduğunu iyi biliyoruz” diyen Ekinci, “Burada iddialı olarak şunu söylüyorum; İstanbul’da ve Türkiye’de en büyük STK AK Parti’dir!” ifadelerini kullandı.

Ekinci, bir soru üzerine eski belediye başkanı Necmi Kadıoğlu ile sokağa çıkıp çıkmayacağına ilişkin düşüncesini de paylaştı.

“BİZDE GÖREV İSTENMEZ GÖREV VERİLİR”

“Esenyurt’u neden tercih ettiniz?” şeklindeki soruyu yanıtlayan Ekinci, “AK Parti’de bizler görev talebinde bulunmayız, bize liderimiz tarafından görev verilir, böyle bir geleneğimiz vardır bizim eskiden beri. Siyasete Ümraniye’de başladım, oradan Sancaktepe kurucu ilçe başkanlığı yaptım sonra 1. Bölge Milletvekilliği yaptım, daha sonra Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcılığı Güneydoğu Anadolu Bölge Sorumluluğu yaptım. Bütün bunların hepsi görevlendirme oldu benim için, kendi talebimle herhangi bir şey yapmış değilim. Bugün Esenyurt’a gelişim de bu anlamdadır, sayın Cumhurbaşkanımızın tasrifleriyle bizleri burada görevlendirdiler” şeklinde konuştu.

“BİZDE NİYE GELDİ? NİYE GİTTİ? İÇERİDEN-DIŞARIDAN DİYE TARTIŞMALAR OLMAZ”

Adayın içeriden mi dışarıdan mı olması gerektiğine ilişkin ilçede devam eden tartışmalara da değinen Ekinci, “Biz, nerede olursak olalım, hangi mıntıkıdan hangi mıntıkaya gitmiş olsak da AK Parti vizyonunu almış, AK Parti misyonunu taşıyan her AK Kadro, kendilerine gelen kişilerle kaldıkları yerden devam ederler. Biz asla birbirimize yabancılık çekmeyiz. Nerede kalmışsak orada devam ederiz. Bizim aramızda bir “Niye geldi?”, “Niye gitti?”, “İçeriden-Dışarıdan” diye tartışmalar olmaz. Nitekim İstanbul’da içeriden-dışarıdan diye bir kavram kullanmak da doğru değil İstanbulluyuz hep beraber” ifadelerini kullandı.

“KİMİN NE OLDUĞUNU İYİ BİLİYORUZ. EN BÜYÜK STK AK PARTİ’DİR!”

Ekinci, Esenyurt’taki il derneklerinin “dışarıdan aday istemiyoruz” şeklindeki açıklamasını hatırlatan bir basın mensubunun sorusunu ise şöyle yanıtladı: “Teşkilatta sıkıntı yok, il dernekleri bir açıklama yaptı, il derneklerinin sözü halkın sözü oluyor şeklinde. Şimdi bir; yönlendirmeli bir soru bu ama bilinçli olarak yaptığınızı düşünmüyorum. STK’larımıza, kanaat önderlerimize son derece saygı duyarım, son derece itibar ederim, herkesin görüşüne de saygı duyarım. Demokratik bir ülkede, herkesin düşüncelerini özgürce söyleyebildiği Türkiye’de herkes kendi görüşünü söyler, söyleme hakkına sahiptir. Ama bunu halk olarak yansıtma hakkına kimse sahip değildir. Esenyurt bir milyon nüfustur ve ben bir teşkilatçıyım. Biraz önce gazetecilerle ilgili yaklaşımım sorulmuştu ben bir şey söyledim; Basını basın kültürüyle yapanlara son derece saygı duyar, itibar ederim ama basın kartını kullanarak başka işlerle uğraşanlara asla itibar etmem. Bu aynı şey tabela dernekleri için de geçerlidir, biz halkın içinden geliyoruz kimin ne olduğunu, kimin boyunun kaç olduğunu, kimin ağırlığının ne olduğunu iyi biliyoruz. Burada iddialı olarak şunu söylüyorum; İstanbul’da ve Türkiye’de en büyük STK AK Parti’dir! Bizim sadece Esenyurt’ta organik olarak her gün mesajlaştığımız 14 bin teşkilat üyemiz vardır. AK Parti herhangi bir yapıya, herhangi bir ile entegre olacak bir şey değildir bütün Türkiye’dir. Onların kendi görüşleridir, kendi takdirleridir, bu görüş ve kanaatleri halk diye yansıtmak doğru değildir.”

KADIOĞLU İLE SOKAĞA ÇIKACAK MI?

Belediye Başkan Adayı Ekinci, “Eski belediye başkanı Necmi Kadıoğlu sizinle birlikte sokağa çıkacak mı?” şeklindeki soruya ise, “Kendisi burada 14 sene belediye başkanlığı yapmış, emeği geçmiş bir ağabeyimiz ama şu anda Cumhurbaşkanımızın takdiriyle aday olarak ben varım. Dolayısıyla ben dolaşacağım, başkaları seçilmiyor ki başkalarıyla dolaşayım. Ama onların da desteğinin benimle birlikte olduğunu biliyorum, bütün AK Parti camiası olarak birbirimize birlik ve beraberlik içerisinde destek oluruz.”