CHP üzerine yazmak gazetecilerin en sevdiği konular arasında. Nasıl olmasın ki?

Bugünden bir şey bulamazsanız bile AKP’lilerin deyimiyle CeHaPe’nin 90 yıllık tarihinde mutlaka ya övecek ya da yerecek bir şeyler bulabilirsiniz… AKP de öyle yapıyor zaten…

Sağolsun CHP’yi yönetenler diyelim.

İstanbul ve İzmir’de yaşananları, Mustafa Sarıgül ve Aziz Kocaoğlu gibi “deve dişi” gibi siyasetçilerin içine düştükleri “küçük” durumları da izliyoruz.

Yaşananları görünce, “kendini bile yönetemeyen bu insanlar mı yönetiyormuş bizi” diyesi geliyor insanın.

İstanbul’da da bizzat CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Bakırköy, Şişli, Kadıköy, Beşiktaş, Maltepe ve Kartal’da adayları bizzat kendisinin belirleyeceği konuşuluyor.

CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Ekrem İmamoğlu’nun ise başta seçmen sayısı yüksek olan Esenyurt ve Küçükçekmece olmak üzere diğer ilçelerin adaylarının belirlenmesinde etkili olacağını da duyuralım.

Ancak bugün (23 Ocak 2019) Kemal Kılıçdaroğlu ile Meral Akşener arasındaki görüşme ve yarın da HDP heyeti ile yapılacak görüşmeler sonrası İstanbul’a son şekli verilecek.

İyi Parti Beşiktaş, Şişli, Eyüp, Çekmeköy, Üsküdar, Beykoz ve Şile’yi istiyor ama CHP’nin önerisi Eyüp ve Şile olacak deniliyor.

HDP’nin talebi ise Sancaktepe ve Esenyurt.

Bugün ve yarın ki görüşmelerle netleşecek son tablo. 

ESENYURT’TA OLUMLU TABLO

CHP’de aday belirlenmesi konusunda karmaşa yaşanırken Esenyurt’ta çok pozitif gelişmeler oldu. Aday belirlenmesinde başta genel başkan olmak üzere CHP karar vericilerinin elini kolaylaştıran gelişmeler.

Esenyurt’ta CHP’den aday adaylığı için başvuran 9 kişinin “kim aday olursa olsun bir nefer gibi çalışacağına” dair söz vermesi yerel seçim öncesi ilçede ciddi bir rüzgar yaratmış görünüyor.

Şimdi herkes ne olacak diye beklerken umarız bu rüzgar tersine dönmez…

Çünkü HDP faktörü işin içine girince Esenyurt’ta işler değişebilir mi? Çünkü HDP’nin seçim nabzı CHP’den farklı atıyor.

SEÇİM ÇANTADA KEKLİK DEĞİL…

Esenyurt’ta geçen seçimde oy manzarası ne idi bakmakta fayda var.

Esenyurt’ta 24 Haziran 2018’deki genel seçimde 549 bin kişi oy kullandı.

Bu oyların yüzde 48’i (222.035) AKP ve MHP’nin Cumhur İttifakı’na gitti. AKP bu oyların yüzde 39.4’ünü (182.498), MHP ise yüzde 8.5’ini (39.537) aldı.

CHP – İyi Parti’nin Millet İttifakı ise yüzde 29.6 (136.943) oranında oy alırken bunların yüzde 22.7’si (104.982) CHP’ye,  yüzde 5.9’u ise (27.515) İyi Parti’ye gitti.

HDP ise yüzde 22 oranı ile 101.607 oy aldı.

HDP barajın altında kalmasın diye CHP’den HDP’ye giden oy oranının en yüksek olduğu yerlerden biri yine Esenyurt.

Bu oran Esenyurt’un dinamiklerini bilenlere göre yüzde 20’den az değil…

Manzara bu olunca seçimi almak için birkaç sonuç çıkarabiliriz:

HDP RASYONEL DAVRANMALI

  • Geçen seçimleri baz alırsak hiç fire vermeden Millet İttifakı, HDP’nin de desteği ile seçimi kazanabilir. Peki fire vermez mi?
  • İyi Parti ve CHP’nin milliyetçi oyları rahatlıkla HDP faktörü nedeniyle Millet İttifakı’na gider mi? Mümkün değil.
  • Şayet toplamda yüzde 20 seçmen sandığa gitmezse, yerel seçim AKP ve MHP’ye hediye edilir. Şu an da kararsız seçmen oranı İstanbul genelinde çeşitli araştırmalara göre yüzde 27-33 civarında…
  • Bu nedenle Millet İttifakı’nın AKP oylarını dönüştürmesi şart. Kendi potansiyel seçmeninin sandığa gitmeme olasılığı karşısında AKP’den yüzde 15 civarında bir oyun Millet İttifakı’na yönelmesi gerekiyor.

Şu ana kadar HDP’nin ortak adayı olarak seslendirilen isimlerin bunu başarması, AKP’den oy alması çok zor.

Resmi olarak başvuran CHP aday adayları arasında ise bunu başaracak bir isim var. Yine yerel kanaat önderlerinin ve en azından kurucu belediye başkanı Gürbüz Çapan’ın desteğini alması seçimin kazanılması için önemli.

AKP’nin yerel dinamiklerini çözecek kadar yöresel ilişkileri ve saygınlığı güçlü, tecrübeli ve iyi bir adaydan geçiyor.