İYİ Parti Başakşehir İlçe Teşkilatı, hafta sonunda teşkilat üyeleri ile kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. İl Başkanı Satuk Buğra’nın da katıldığı toplantının gündemi 31 Mart yerel seçimleri oldu.

Türkiye genelinde olduğu gibi İstanbul’da da CHP ile İYİ Parti işbirliğine gitti. İttifakla varılan anlaşmaya göre İstanbul’un 4 ilçesinde CHP aday çıkarmayacak İYİ Parti de tek başına bu ilçelerde aday çıkaracak. Ancak bu anlaşmanın İYİ Parti’yi İstanbul’da pek memnun etmediği anlaşıldı. Toplantıda yapılan konuşmalarda, ortaya çıkan sonucun beklentileri karşılamadığına vurgu yapıldı.

“BUNUN NERESİNDE ADALET VAR!”

Konya Hasırlı Mutfağı’nda gerçekleşen toplantıda ilk konuşmayı İYİ Parti Başakşehir İlçe Başkanı Halil Alkan yaptı. Ortaya çıkan tablodan rahatsız olduğunu ifade eden Alkan, şöyle konuştu:

“İstanbul ve ilçelerinde 4 ilçe partimize lütfedildi, bundan duyduğum rahatsızlığımı belirtmek istiyorum. Sosyal adaletten bahsedenler bunun neresinde bir sosyal adalet var bir cevap vermeliler. Sakın yanlış anlaşılmasın, bu genel merkezimizin aldığı karara karşı bir tavır değil benim şahsi düşüncelerimdir. İyiler olarak hiçbir kişi yada partinin göstereceği lütfa ihtiyacımız olmadığını buradan haykırmak istiyorum. Bizlere ne görev verilirse verilsin bundan asla kaçmayacağımızı buradan ilan etmek istiyorum. 31 Mart seçimlerine bu şekilde gidilecekse şayet belediye meclis üyelikleri için azami sayıyı yakalamak adına çalışmalarımızı hızla devam ettirmek istiyoruz, bunu yapacağız.”

“BAZEN KIZILCIK ŞERBETİ İÇİP YÜREĞİMİZE TAŞ BASMALIYIZ”

Daha sonra söz alan İYİ Parti İl Başkanı Satık Buğra ise Türkiye’nin ciddi bir beka problemi yaşadığını belirterek bunun sorumlusunun iktidar olduğunu söyledi. İlçe belediyeleriyle ilgili ortaya çıkan neticeden kendisinin de memnun olmadığını belirten İl Başkanı Buğra, “Bazen kızılcık şerbeti içip, yüreğimize taş basıp üstümüze düşen ne ise onu yapmak zorundayız” dedi.

BAŞAKŞEHİR İYİ PARTİ’YE VERİLMİŞ MİYDİ?

İl Başkanı Buğra, ittifak sonucu kamuoyuna açıklanmadan önce Başakşehir’de CHP’nin aday çıkarmayacağı, İYİ parti’nin seçime gireceği yönünde bir anlaşmanın kulislerde dile geldiğini hatırlatan bir basın mensubuna, “Böyle bir anlaşma olmadı, bu tamamen bir spekülasyondur” yanıtını verdi.

“31 MART’LA İLGİLİ KARAR HİÇBİRİMİZİ MEMNUN ETMEDİ”

“Ülkenin yaşadığı beka problemi iktidarın ta kendisidir” diyen Buğra daha sonra şunları söyledi: “Dolayısıyla şu anda hükümetin elinde bulundurduğu belediye başkanlıklarını almak bizim ilk ve asli görevimizdir. Ülke menfaatinden kastımız budur, ikinci önceliğimizde partimizin menfaatidir.

Ankara’dan 31 Mart’la ilgili açıklanmış olan karar farkındayım birçoğunuzu üzdü, hiçbirimizi memnun etmedi. Beklentimiz çok daha farklı idi, bizden beklenenin çok daha fazlasını yapabileceğimize inanıyorduk, en büyük yaşadığımız hayal kırıklığı o. Güvenle bize teslim edilebilecek, alınma ihtimali yüksek bir ilçeyi alma kabiliyetimizin, potansiyelimizin, insan gücümüzün olduğuna inanıyorduk. Bu anlamda bir hayal kırıklığı yaşıyoruz.

“BEKLENTİMİZ ÇOK FARKLIYDI”

İstanbul’da beklentimiz çok farklıydı, keşke daha farklı bir sonuç elde edilseydi. Bu müzakereler neticelenene kadar bütün bilgileri aktardık, sadece sayısal veriler değil her ilçedeki hikayeyi de elimizden geldiği kadar aktarmaya çalıştık. Halil başkanla Başakşehir’in durumuyla alakalı ne olup bittiğini, kimlerin aday olduğunu, hangi dengelerin olduğunu bunların hepsini izah ettik. Fakat istemediğimiz, içimize sindiremediğimiz bir tablo ortaya çıktı. Tabi bunun neden böyle olduğunun izah edilmesi, anlatılması lazım. Bana soracak olursanız, “siz tatmin oldunuz mu bu sonuçtan?” hayır değilim, “daha iyi olabilirdi” deme ihtiyacını hala hissediyorum. Fakat parti bizim partimiz, ülkemizin beka problemi var, mesele memleketse gerisi teferruattır demeyi bilen bir topluluğuz biz. Bazen kızılcık şerbeti içip, yüreğimize taş basıp üstümüze düşen ne ise onu yapmak zorundayız.”