Kentsel Dönüşüm’de ilk sıra Avcılar’ın

Kaçak yapıların ve riskli binaların yıkılması ile ilgili yetkilendirilen Avcılar Kaymakamlığı, Kentsel Dönüşüm Projesinde Avcıların öncelikli ilçeler arasında yer aldığını açıkladı.

Eklenme Tarihi: 08.09.2012 13:23

Avcılar Kaymakamlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada Kentsel Dönüşüm Projesi’nin sınırları, kaçak ve riskli binaların durumu ile afet riski olan bölgelerde neler yapılacağına dair bilgiler verildi. Kaçak yapıların yoğun olduğu Yeşilkent ve Tahtakale mahalleleri ile deprem riskinin yüksek olduğu sahil kesimlerini yakından ilgilendiren açıklamada, illerde Valilerin, ilçelerde Kaymakamların yıkım işlemi ile ilgili tam yetkili kılındığı hatırlatıldı.

 

İşte Kentsel Dönüşüm Projesi’nin detayları:

 

YASA NE DEMİŞSE O OLACAK

Büyük Kentlerin en baş sorunlarından bir tanesi olan izinsiz yapılaşma ve riskli binalarda yaşamaya ısrar etme meselelerine çözüm getirildi. Hazine arazileri üzerine kaçak olarak gece kondu adı altında yapılan çok katlı tapusuz ve izinsiz binalar ile deprem sonrası hasar görmüş ve risk altında olan binalar, beton ömrünü tamamlayarak oturulmaz durumda olup ta mülkiyet problemi olan konutlar tek tek incelenerek yasalar doğrultusunda işlem yapılacaktır.

 

KAT MÜLKİYETİ TAPUSU ŞART

Tapu işlemleri esnasında Kat Mülkiyeti tapusu olmayanlar, arsa hissedarı olarak görülenler, işlem eksikliklerini gidererek malları ile ilgili mülkiyetleri de üzerlerine alması gerekmektedirler. Oturduğu konutu ile ilgili tapu işlemi ve riskli binaların yıkım işlemini gerçekleştirmeyen hissedarların işlemleri kendi rızalarının salt çoğunluğu ile yıkım işlemi gerçekleştirilecek, miras işlemleri olanların hisse oranlarına göre hak sahiplerine yasaların öngördüğü işlemler yapılacaktır.  

 

TOKİ BAŞROLDE OLACAK

Kentsel dönüşüm kapsamında öncelikli ilçelerden olan Avcılar İlçesinde hazine arazisi üzerine yapılan izinsiz yapılar ve 17 Ağustos 1999 Depreminde tapularında hasar ibaresi olanlar ile konutun yapıldığı yıldan itibaren beton ömrünü tamlayarak risk teşkil eden binalar, mal sahiplerinin veya kat maliklerinin ortak kararı ile yıkılacak. Yıkılan binalar TOKİ tarafından kentsel dokuya uygun dayanıklı yapılara dönüştürülecektir. Binanın bulunduğu arazi konut işlevine uygun değil ise arsa kamulaştırılarak hissedarların hak edişleri ödenecektir.

 

KÖYE DÖNÜŞE KAPI AÇILIYOR

Konutların dönüşüm işlemleri ile ilgili yasal süreler mal sahiplerine bildirilecek. Bildirimi aldığı tarihten itibaren yasal süreç başlayacaktır. Bu süre zarfında bina ile ilgili karar yasalar çerçevesinde uygulanacaktır. Yeniden iskân uygulamalarında yerleşim merkezlerinde yaşayan aileler daha elverişli yerlerde iskân ettirilecek veya köye dönüş projeleri ile iskân çalışmaları gerçekleştirilecektir.

 

KAÇAK BİNALARA TAPU YOK

Kaçak binalar, Riskli binalar hiçbir suret ile yaşam alanı olarak kullandırılmayacak, tapusuz olan kaçak binalar tapulandırılmayacak. Tapu müdürlüklerinde arazi ne olarak kayıtlı ise o işlev için kullanılacak, gece kondu bölgelerinin tapulandırılması işlemi yapılmayacak.

 

AMAÇ: ŞEHRİN MARKA DEĞERİNİ ARTIRMAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı şehrin marka değerini artırmaya ve şehrin gelişmesine katkı sağlayacak özel proje alanları ve özel yapım gerektiren yapılaşmalara dair her tür ve ölçekte etüt, plan, parselasyon planı ve yapı projelerini yapmak, yaptırmak, onaylamak, kamulaştırma ve ruhsat işlemlerinin gerçekleştirilmesini ile ilgili yetkilidir.

 

GEREKİRSE KAMULAŞTIRMA HIZLANACAK

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü; Dönüşüm, yenileme ve transfer alanlarının belirlenmesi. Dönüşüm alanı ilan edilen alanlardaki yapıların tespiti ile arazi düzenleme ve değerleme iş ve işlemleri ile hak sahipliği, uzlaşma, gerektiğinde acele kamulaştırma, paylı mülkiyete ayırma, birleştirme, finansman düzenlemelerinde bulunma, dönüşüm alanları içindeki gayrimenkullerin değer tespitlerini yapma gibi görevleri üstlenmiştir.    

 

ESTETİK YAPILAR İNŞA EDİLECEK

Afet riski altında olduğu kabul edilen yerlerde deprem afeti meydana gelmeden önce buralardaki meskenlerin, işyerlerinin ve sanayi tesislerinin yeni alanlara nakledilmesi sayesinde, yerleşme ve yapı emniyeti temin edilecek ve muhtemel can ve mal kayıpları ile sosyal diğer zararların en aza indirilmesi mümkün olacaktır. Ayrıca, hâlihazırda yaşanabilirlikten uzak, köhnemiş, can ve mal emniyeti bakımından riskli ve görüntü itibarı ile de çirkin olan yapılaşmalar ortadan kaldırılabilecek, estetik yapılar inşa edilecek ve halkın daha sıhhatli ve emniyetli şartlar altında ikameti de temin edilecektir.

Tasarı, afet meydana geldikten sonra “yara sarmak” değil de, “yara almama” anlayışına dayanmakta; böylece Anayasadaki “Sosyal hukuk devleti” ilkesinin hayata geçirilmesi için önemli ve etkili bir adım atılmasını temin etmektedir.

Eklenme Tarihi
Tarih: 08.09.2012 13:23
Okunma Sayısı
Yapılan Yorum Sayısı
Yorum: 4
Siz de yorum ekleyebilirsiniz
Siz de yorum ekleyin

avcılar

Ekleyen:ümit seven
Ip Adresi:78.188.218.115
Yorum Tarihi:18.11.2015 16:46
su avcılara basına kotu bişey gelmeden yıkıp yenden yapmaları lzm

Güney yanyolda benim dairemde var

Ekleyen:Yüksel AKTAŞ
Ip Adresi:212.252.136.120
Yorum Tarihi:11.11.2013 00:00
Avcılarda kentsel dönüşümün uygulanacağı sokaklar ve binalar hangileri acaba bunun buradan belirtilmesi daha iyi olmazmı?

avcılarda benimde dairem var

Ekleyen:halil şenses
Ip Adresi:88.234.235.173
Yorum Tarihi:07.10.2013 21:34
avcılardan 10 ayönce bi daire aldım az hazarlı belediye yıkım kararı vermiş ama aldıgım dairenin diger sakinleri güçlendirme istiyo ama ben güçlendirmeye karşıyım vede 47binlira istiyo ben vermiyom şuan dairem boş cevre bakanlıgına gittim ikönce balmumcuya ordan beni ikitelli tarafındaki yere yolladılar orda yıkım kararı için yazımı verdim halen bicevap gelmedi avcılardaki dairem için oranın içmimarını aracı olarak arattıyolar ben yinede güçlendirme istemiyom oranın yöneticisiyle konuştum noter tastikli yazı yazdım ama bana cevabı ben yönetici degilim diye bicevap aldım şimdi yöneticiyim diyen şahız şimdi degilim diyo ama kararlarda ismi geciyo yıkımıda isteyen zaten kendisi şimdi ben kimi muattap almalıyım dairemde boş vede kıredi ödüyom

yıkımış

Ekleyen:enes
Ip Adresi:78.183.33.119
Yorum Tarihi:09.02.2013 07:35
adamlar yıkaçaz dio yıkmıyolar yaw
Logo
Bu sitede yer alan tüm materyaller www.yerelgaste.com' a aittir.Herhangi bir şekilde bu sitedeki bilgilerin kopyalanması,çalınması ,yayımlanması halinde www.yerelgaste.com yasal işlem başlatma hakkını gizli tutar.
Copyright 2011 - Yerel GASTE