BDP İlçe Başkanı yaralı

Şırnakın Uludere ilçesinde 35 kişinin yaşamını yitirdiği hava operasyonunu protesto etmek için bugün Esenyurtta toplanarak basın açıklaması yapan grup, AKP ilçe binasına yürümek isteyince polis müdahalesiyle karşılaştı. BDP ilçe Başkanı Şafak Özanlının da aralarında bulunduğu 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltı sırasında BDP ilçe Başkanı Şafak Özanlı ile DTP döneminde bir süre ilçe Başkanlığı görevini yürüten ilkay Özkan Kartal yaralandı. BDP Belediye Meclis Üyesi Suphi Sarıbulak, ilçe Başkanı Özanlının gözaltına alınırken saçlarından çekilmek suretiyle yerde sürüklendiğini söyledi.

Eklenme Tarihi: 08.01.2012 22:25

Esenyurt Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen protestocu grup, 35 kişinin yaşamını yitirdiği hava saldırısını bir basın açıklaması ile protesto etti. Daha sonra AKP Esenyurt ilçe binasına yürümek isteyen gruba, polis izin vermedi.

BDP, BDSP, DHF, PARTİZAN, SODAP, YDİ ve ÇAĞRI dergisinin organize ettiği basın açıklamasında, olayın bir kaza değil katliam olduğu vurgulandı. “Katil devlet hesap verecek”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” şeklinde sloganların atıldığı açıklamada, “90 yıldır her hak talebinde kanla bastırılan, ezilen, yok sayılan, imha edilen Kürt halkına karşı sürdürülen bu savaşın yanında olmayacağız. Şırnak’ta gerçekleştirilen, çoğu çocuk 35 insanımızın katledilmesine suskun kalmayacağız, hesap soracağız. Roboski’de katledilen 35 Can’ı unutmayacak, Unutturmayacağız!” denildi.

Çok sayıda çevik kuvvet polisinin izlediği açıklama sonrası AKP ilçe binasına yürümek isteyen grup, polis engeliyle karşılaştı. Bu sırada bazı protestocular ile polis arasında Esenyurt’un ara sokaklarına kadar devam eden kovalamaca yaşandı.

 BDP İLÇE BAŞKANI YARALANDI

Aralarında BDP İlçe Başkanı Şafak Özanlı’nın da bulunduğu protestocu grup, AKP ilçe binasına gitmelerine izin verilmeyince cadde üzerinde oturma eylemi yaparak polisin tutumunu protesto etmek istedi. Oturma eylemine de izin vermeyen polis, protestocuları yaka paça gözaltına aldı. Çoğunluğu kadın 14 kişinin gözaltına alındığı müdahale sırasında BDP İlçe Başkanı Şafak Özanlı ile DTP döneminde Esenyurt’ta ilçe başkanlığı yapan İlkay Özkan Kartal yaralandı. Gözaltına alınanlar arasında Sosyalist Dayanışma Dergisi’nin muhabiri de var.

 

 

Eklenme Tarihi
Tarih: 08.01.2012 22:25
Okunma Sayısı
Yapılan Yorum Sayısı
Yorum: 0
Siz de yorum ekleyebilirsiniz
Siz de yorum ekleyin
Logo
Bu sitede yer alan tüm materyaller www.yerelgaste.com' a aittir.Herhangi bir şekilde bu sitedeki bilgilerin kopyalanması,çalınması ,yayımlanması halinde www.yerelgaste.com yasal işlem başlatma hakkını gizli tutar.
Copyright 2011 - Yerel GASTE