Ani başlayan ses kısıklığına dikkat

Yorgunluk, yutkunma güçlüğü ve ani gelişen ses kısıklığı gibi sorunların tiroit hastalıklarının habercisi olabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Yeşim Erbil, bu konuda önemli bilgiler verdi…

Tüm vücudu olumsuz olarak etkileyen tiroit rahatsızlıklarının özellikle de tiroit kanserinin erken evrede teşhis edilmesi için vücudumuzun verdiği bazı sinyalleri dikkate almamız gerekiyor. Sürekli yorgunluk, uykusuzluk ya da uyuduğunuz halde sürekli uyku hali, üzüntü, anksiyete, saç dökülmesi, normal yemek düzenine rağmen kendiliğinden kilo alma ya da verme, yutkunma güçlüğü veya boyunda hızlı büyüyen kitle gibi belirtiler vücudumuzun verdiği tiroit bezi hastalıkları alarmıdır. Böyle durumlarda ihmal edilmeden tiroit bezi ve hormonlarının kontrolü yaptırılmalıdır.

ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ

Ani başlayan ve geçmeyen ses kısıklığı, yutma güçlüğü ve boğaz şişliği gibi belirtiler tiroit kanserinin erken teşhisi için çok önemlidir. Boyun bölgesinde hızla büyüyen kitlelerin takibi de kansere dönüşme riski açısından dikkate alınmalıdır. Bu belirtilerin yanı sıra tiroit kanserlerinin önemli bir kısmının hiçbir belirtiye yol açmadan yıllarca sessiz kalabildiği durumlar da bulunabilmektedir.